Tulevik virutab hokikepiga. Ja selja tagant!


Hokikepi graafik = tulude prognoos, mis paari aasta pärast eksponentsiaalset kasvu lubab.

Veel mõni aasta tagasi oli hokikepi graafik idufirmade maailmas esimene põhjus, mille peale investorid irooniliselt muigasid ja startup’perid punaste kõrvadega lavalt ära saatsid. Täna otsivad samad investorid tikutulega taga äriideid, mis eksponentsiaalset kasvu lubaks – järgmist Facebook’i, AirBnB’d, Taxify’d. Ja ettevõtjad vaatavad hirmunult üle õla – ega mind ometi taba sama saatus mis Kodakit, Polaroid, Nokiat ja paljusid teisi, kes järjekindlalt ignoreerisid selgeid ohumärke tulevikust. Kui eksponentsiaalselt kasvav konkurent sinust hirmsa kiirusega mööda tuiskab, on hilja hakata uiske jalga ja kiivrit pähe tõmbama. Isegi kõrvale põikamiseks pole aega, pauk tuleb selja tagant ja nii kiirelt, et sa ei saagi aru, mis sind tabas. Mõnes mõttes võid isegi õnnelik olla – parem kiire ja valutu lõpp kui pikk piinlemine.

Inimkond on läbi ajaloo õppinud suurepäraselt oma asju ajama lineaarses maailmas. Juba kütt-korilane teadis, et oda tuleb visata mitte sinna, kus saakloom asub vaid sinna kuhu ta on liikumas. Äriplaane tehti aastakümneteks, raha koguti pensionipõlveks, maju ehitati sajanditeks. Kuni tuli mikroprotsessor ja kodanik Moore oma napaka eksponentsiaalse kasvu seadusega. Tänaseks on eksponentsiaalne kasv sisse kodeeritud kümnetesse tehnoloogial ja tarkvaral põhinevatesse valdkondadesse ja terveid majandusvaldkondi ähvardab väljasuremine. Pole vist inimest Eestis, kes poleks seda omal nahal kogenud näiteks taksonduses hiljuti toimunud lahingu või ID kaardi turvaprobleemi näol.

Tahame või mitte, inimkond on eksponentsiaalse kasvu pandora laeka avanud ja sellega tuleb õppida elama. Nii nagu inimkond ise on planeedi Maa eksponentsiaalselt hõlvanud, teevad inimeste loodud tehnoloogiad seda paljudes teaduse- ja ärivaldkondades, avastades ja avades iga päev üha uusi võimalusi. Eksponentsiaalne arenguloogika väljendub kokkuvõttes kuues suures suundumuses, mis inimkonna tuleviku tundmatuseni muudavad ja koosmõjus viivad meid tehnoloogilise singulaarsuse, arvutite ülemvõimu suunas. Need kuus suundumust on nii suured ja võimsad, et väärivad nime Supertrendid. Ainus võimalus vältida mõnd Supertrendi ootamatut hoopi on mõista eksponentsiaalse arengu loogikat, aru saada millistes ärivaldkondades see enim tulevikku muudab,  kuidas üha kiirenevas arengus veidigi ettenägelikum olla ja leida oma äris eksponentsiaalse kasvu võimalusi.

Tehnoloogilisel singulaarsusel on tuliseid pooldajaid ja veendunud vastaseid. On inimesi (nagu mina) kes vaatavad tulevikku lootusrikkalt ega jõua ära oodata, millal muutuvad autod isesõitvaks, arvutiga saab suhelda inimkeeli, vananevate organite asemele tellida tehasest uued. Ja on inimesi, kelle jaoks tulevik on rohkem Terminaatori ja Matrixi moodi, kus inimestele on heal juhul täita patarei roll.

Milline on eksponentsiaalne arenguloogika, mis valdkondades see arengut enim mõjutab, kuidas see väljendub kuues supertrendis, mida nende trendidega peale hakata, mida toob tulevik töökohtadele ja äridele, arutleme esitluse ja arutelu vormis  30. jaanuaril seminariruumis Merkuur, Teaduspargi 6/1. Täpsemat asukohta vaata SIIT.


AJAKAVA:

12:45-13:00    Kogunemine

13:00-14:30   Ülevaade Supertrendidest

14:30-14:45    Kohvipaus

14:45-16:00    Arutelu Supertrendide mõjust


OSTAN PILETI


Pane ennast veel täna (12.01.) kirja. Tänutäheks kiire otsuse eest on pilet 15% soodsam.

Ja nagu ikka – mitmekesi tulla on soodsam.