Sa oled võib-olla kuulnud plokiahelast (BlockChain), aga päris kindlasti tead, et on olemas BitCoin ja see on kuidagi seotud plokiahelaga. Täna Sa ilmselt bitcoin’e ostma ei kipu, mis aga ei tähenda, et Sa ei peaks silmi lahti hoidma plokiahela loodavate uute ärivõimaluste suhtes.

Mis asi on plokiahel?

Plokiahel on üks paljudest eksponentsiaalselt kasvavatest tehnoloogiatest, mis annab hoogu mitmele supertrendile:

  • maailma arvutuslikumaks muutumisele
  • arvutite poolt inimeste väljatõrjumisele ja
  • organisatsioonide globaalsele supervõrgustumisele.

Nagu nimigi viitab, on plokiahel üks isemoodi ahel, mis koosneb plokkidest, kus ploki sisuks on mingi tehing ja ahela sisuks tehingute jada nende ajalises järjestuses. Eriliseks teeb plokiahela eelkõige tema turvalisus ehk võltsimiskindlus. Kui üks tehing on kord ahelasse lisatud, siis seda muuta enam ei saa.

Kui võrrelda plokiahelat näiteks panga väljavõttega, siis see asub panga serveris, mille ümber on paksud betoonseinad, turvamehed ja küberkaitse. Väljavõte ise on kaitstud võltsimise eest mitmete loogiliste kontrollidega. Kui aga keegi serverile juurde pääseb ja veidi vaeva näeb, saab ta Sinu kontolt teha raha kõrvale panna ja väljavõtet võltsida nii, et süsteem sellest aru ei saa. Plokiahela tehnoloogias on panga väljavõtted paljude erinevate osapoolte käes ja raha kõrvale panemiseks peaks häkker kõikide nende süsteemidesse sisse pääsema ja üheaegselt neid võltsima. See pole jõukohane isegi Danny Ocean’ile, isegi kui ta tiimis oleks 130, mitte 13 meistervarast. Võltsimiskindlus aga tähendab, et registrite pidamiseks ei ole enam vaja keskseid volitatud, usaldusväärseid ja turvalisi asutusi – panka, Riigi Infosüsteemide Keskust (äriregister), ARK-i (kelle oma on auto, kelle on juhtimisõigus), börsi (kelle omad on aktsiad), Maa-Ametit (kellele kuulub kinnisvara) ja need asenduvad hajutatud paralleelregistritega.

Mida plokiahelaga teha saab?

Kuna plokiahela kasutamine ei eelda keskse usaldusväärse ja turvatud registripidaja olemasolu, teeb see plokiahela kasutajate elu oluliselt lihtsamaks. Krüptorahast on juba mõndagi kuulda olnud, pangad on päris murelikud, sest plokiahel võimaldab makseid teha inimeselt-inimesele, ilma vahendajata. Päikesepaneelide levikuga on tekkinud hulgaliselt elektri mikrotootjaid, kelle ainus lootus oma toodetud elektrit kellelegi müüa oli seni (monopoolse) elektrivõrgu omaniku vahendusel.

Plokiahel aga võimaldab piltlikult öeldes igale kilovatt-tunnile ploki külge panna ja müüa seda otse näiteks oma naabrile. Küsida selle eest endale ja naabrile meelepärast hinda. Kui mõlemal osapoolel on krüptorahakott, ei pea ka arve esitamise ja maksmisega vaeva nägema. Kui elekter on kätte saadud (mida kinnitab plokiahelaga liidestatud voolumõõtja), liigub krüptoraha ise ühest rahakotist teise. Sõidujagamine on kõigile tuttav, plokiahel aga võimaldab teha ka sõidukijagamist – näiteks suurte kortermajade elanikud ostavad kamba peale paarkümmend autot, kuna auto ja autopult on plokiahela võimekusega, registreerub automaatselt ja usaldusväärselt kes millal millise autoga kui palju sõitis. Vastavalt kasutusele jagab süsteem automaatselt kulud ja minu krüptorahakott maksab iga kuu vastavalt sellele, palju ma sõitsin.

Milline on plokiahela tulevik?

Tõustes konkreetsetest näidetest kõrgele plokiahela maastiku kohale, on tulevikupilt selline – mida iganes keegi kuskil toodab, eriti kui tegu on digitaalse toodanguga, saab toodetud tükk endale külge esimese ploki. Füüsiliste toodete puhul on vaja see varustada lihtsalt digitaalse ja asjade internetiga ühendatud etiketiga. Kõik, mis tootega edasi juhtub on kirjas plokiahelas:

  • millal ja mis pakendisse see pandi,
  • kellele transportida anti,
  • kuhu vahelattu maha pandi,
  • kes ta sealt üles korjas,
  • millise suurema toote osaks ta sai,
  • kes selle ära ostis,
  • mida ta selle tootega tegi,
  • kuhu ta selle ära viskas,
  • kes selle laiali lammutas,
  • kuhu ja kuidas utiliseeris.

Kas Sinu äril võiks olla kasu plokiahelast?

Maailmamajanduse Foorum on koostanud juhendmaterjali ja küsimustiku, mille abil otsustada, kas ja millise plokiahela tehnoloogiaga (avalik või suletud süsteem) peaksid põhjalikumalt tutvuma. Küsimustiku täitmiseks vajuta all olevat nuppu.

Analüüsin plokiahela vajalikkust

Originaal juhendmaterjaliga (inglise keeles) saad täpsemalt tutvuda siin.